جنگ شدید در سه ولایت کلیدی افغانستان و اطلاعیه سفارت ایران

به گزارش کتاب دینا، خبرنگاران- جنگ در افغانستان به دروازهای شهر تاریخی هرات رسیده است.

جنگ شدید در سه ولایت کلیدی افغانستان و اطلاعیه سفارت ایران

هرات سومین شهر پر جمعیت افغانستان پس از کابل و قندهار است. این شهر تاریخی که در مرز ایران قرار گرفته است حالا در آستانه سقوط به دست نیروهای طالبان است.

در اخرین تحولات روز گذشته شهرستان های کرخ و گذره در نزدیکی شهر هرات یکبار دیگر بین طالب ها و نیروی امنیتی افغانستان دست بدست شده و طالبان به حومه شهر هرات هم رسیدند.

دیروز نیروهای وابسته به محمداسماعیل خان از رهبران سابق جهادی در برابر طالبان مقاومت نموده و آنها مجبور به عقب نشینی کردند.

پیشروی نیروهای طالبان در هرات باعث شد امروز صدها نیروی ویژه ارتش به این ولایت اعزام شوند.

فواد امان، سخنگوی این وزارتخانه اعلام نموده که این نیروها عملیات تهاجمی را افزایش داده و طالبان را سرکوب خواهند کرد.

به گفته وزارت دفاع به زودی شرایط این ولایت بهبود خواهد یافت.

در همین حال فرمانده پلیس ولایت هرات اعلام نموده که عبدالرحمن رحمانی، معاون ارشد امور امنیتی وزارت کشور افغانستان با 300 سرباز تازه نفس به ولایت هرات رسیده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات هم گفته است که عملیات پاکسازی در ورودی های شهر هرات ادامه دارد. به گفته او، در 72 ساعت گذشته 300 عضو گروه طالبان در درگیری ها کشته و زخمی شده اند.

پیش از این پروازهای فرودگاه هرات متوقف شده بود. بسیاری از مردم در حال فرار از حومه هرات هستند.

هم زمان، شب گذشته 31 ماه ژوئیه نشست اضطراری در خانه رئیس مجلس کنندگان برگزار گردید و کنندگان مجلس در ملاقات با مشاور امنیت ملی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، بر تغییرات در رهبری نظامی و غیرنظامی هرات برای تشکیل مقاومت بهتر در برابر طالبان تاکید کردند.

کنندگان و عظیمان شهر هرات خواهان آن هستند والی این شهر و فرماندهان نظامی و امنیتی آن تغییر کنند. اتفاقی که تا به امروز رخ نداده است.

در همین حال اوضاع در ولایت هلمند در جنوب افغانستان هم آشفته است. روز گذشته طالبان اعلام نمود که شهر لشکرگاه در این ولایت را به تصرف خود در آورده است اما امروز مقام های نظامی افغانستان می گویند پیروز شده اند نیروهای طالبان را از شهر لشکرگاه، مرکز استان هلمند عقب برانند.

با وجود اینکه دولت افغانستان می گوید در لشکرگاه اوضاع را تحت کنترل دارد اما طالبان مدعی پیشروی شده است. گزارش ها حاکی از آن است که اوضاع در این شهر همچنان وخیم است.

امروز هم وزارت دفاع افغانستان نیروهای ویژه ای به این شهر اعزام کرد.

در قندهار هم اوضاع بسیار آشفته است. حمله راکتی به فرودگاه استراتژیک قندهار پروازهای این فرودگاه را متوقف نموده است. فرودگاه قندهار نقش بسیار مهمی در جلوگیری از سقوط دومین شهر عظیم افغانستان دارد.

شب گذشته سه راکت به سمت فرودگاه قندهار شلیک شد که دو راکت آن به باند فرودگاه برخورد کرد. در روزهای اخیر طالبان شهرها و منطقه ها زیادی را در قندهار تصرف نموده اند.

درخواست اشرف غنی برای برگزاری جلسه فوق العاده

در همین حال اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در شرایطی که مجلس در تعطیلات تابستانی بسر می برد با اشاره به شرایط حساس کشور، خواهان برگزاری نشست فوق العاده کنندگان مجلس شد.

نیکبخت فهیمی عضو مجلس اعلام نمود با توجه به شرایط بحرانی کشور، برگزاری این نشست، لازم است.

براساس قانون، مجلس کنندگان 45 روز در تابستان و 45 روز در زمستان تعطیل است.

براساس قانون اساسی افغانستان رئیس جمهور در شرایط مهم حق دارد مجلس را برای برگزاری نشستی مهم فرا بخواند.

نگرانی از توسعه نفوذ داعش

درحالیکه ناامنی و جنگ شدید در افغانستان در جریان است، از روز شنبه نهم مرداد، به این سو خبرهایی منتشر می شود مبنی بر اینکه جنگجویان گروه داعش در شمال افغانستان فعالیت های تروریستی انجام می دهند و در تازه ترین موارد یک افسر هدایت و رانندگی قندوز را به ضرب گلوله از بین برده اند.

تصویر تازه منتشرشده نشان می دهد یک مرد با سر و صورت پوشیده با دستمال و اسلحه به دست در یک مکان آزاد یک پلیس هدایت و رانندگی افغان را به قتل می رساند.

با وجود اینکه گزارش ها از این حکایت دارد که این نیرو پلیس به وسیله داعش کشته شده است اما مقامات محلی افغانستان می گویند این نیروی پلیس به وسیله طالبان ربوده و اعدام شده است.

داعش در ولایت های شمالی افغانستان نفوذ دارد و کشتن یک پلیس به سبک و روش داعش نگرانی های زیادی را برانگیخته است.

اطلاعیه سفارت ایران

با توسعه جنگ در افغانستان سفارت ایران در کابل از شهروندانش خواسته تا اطلاع ثانوی به افغانستان سفر نکنند.

به توصیه سفارت ایران در صورت ضرورت و احتیاج به سفر اضطراری شهروندان می توانند با هماهنگی سفارت در مدت زمان محدود و با اطیمنان از وجود پرواز برگشت صرفا به شهر کابل، مرکز سفرکنند.

در این اطلاعیه آمده است: به اتباع جمهوری اسلامی ایران که در شهرها و منطقه ها افغانستان، به استثنای شهر کابل، ساکن و مشغول کار و فعالیت هستند، توصیه می شود هرچه سریعتر خاک افغانستان را ترک کنند.

منبع: فرارو

به "جنگ شدید در سه ولایت کلیدی افغانستان و اطلاعیه سفارت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ شدید در سه ولایت کلیدی افغانستان و اطلاعیه سفارت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید