هیات مصاحبه کننده عراقی روی خروج نظامیان آمریکایی متمرکز شود

به گزارش کتاب دینا به نقل از بغداد الیوم، مجلس اعلای اسلامی عراق با صدور بیانیه ای از هیات مذاکره کننده عراقی خواست که خروج نظامیان خارجی از عراق و احترام به حاکمیت این کشور و استقلال آن و منافع عالی عراق را در مذاکرات سرلوحه قرار دهند.

هیات مصاحبه کننده عراقی روی خروج نظامیان آمریکایی متمرکز شود

در این بیانیه آمده است: باید روی خروج نیروهای خارجی به استناد مصوبه مجلس و اراده و خواست مردمی که در تظاهرات میلیونی خواستار خروج این نیروها شده اند، تمرکز شود. ما به رئیس و اعضای هیات مصاحبه کننده اعتماد داریم که این موضوعات را نصب العین قرار خواهند داد و مردم انتظار دارند که این ماموریت را با موفقیت و مسئولیت پذیری ملی عالی انجام دهد و در صورت هر گونه شکست و ناکامی آنها در برابر ملت و مجلس و قوه مجریه مسئول هستند.

مجلس اعلای اسلامی عراق بیان نمود: مجلس باید از طریق کمیته های ویژه ناظر فرایند مصاحبه باشد. مادامی که موضوع خروج نیروهای خارجی محور مذاکرات است، افراد نظامی و امنیتی باید در هیات مصاحبه کننده عراقی حضور داشته باشند. در شرایط دشواری که ملت ما سپری می کند درباره نادیده دریافت مصوبه مجلس و خواست مردم هشدار می دهیم و نیروهای ائتلاف هم باید این نکته را مورد توجه داشته باشند که اصرار بر عدم عقب نشینی نقض حاکمیت عراق و معاهدات بین المللی است و این سیکنال منفی را به مردم عراق می دهد که حاکمیت کشورشان بدون خروج این نیروها ناقص خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: توافق چارچوب استراتژیک امضا شده در سال 2008 با آمریکا، سبب تعهداتی برای آمریکا می شود که باید به آن پایبند باشد از جمله آنها به رسمیت شناختن حق دولت عراق برای درخواست خروج نیروهای آمریکایی از عراق در هر زمانی است و نیز اینکه روابط میان دو کشور باید بر اساس احترام کامل به حاکمیت باشد و امیدواریم که هیات عراقی این تعهدات را به طرف آمریکایی یادآور شود.

در پایان این بیانیه آمده است: برقراری همکاری و دوستی میان عراق و کشورهای دنیا در زمینه های اقتصادی، تجاری و علمی و بهداشتی ضروری است به شرط اینکه حاکمیت ملی و منافع عالی ملت عراق را خدشه دار نکند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هیات مصاحبه کننده عراقی روی خروج نظامیان آمریکایی متمرکز شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیات مصاحبه کننده عراقی روی خروج نظامیان آمریکایی متمرکز شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید