وقتی وسواس ترامپ درباره ایران به خصومتی کور و بی هدف تبدیل شد

به گزارش کتاب دینا، اندیشکده آمریکایی در تحلیلی به آنالیز سیاست های شکست خورده ایالات متحده آمریکا در قبال ایران پرداخته است.

وقتی وسواس ترامپ درباره ایران به خصومتی کور و بی هدف تبدیل شد

به گزارش کتاب دینا، اندیشکده ریسپانسیل استیت کرافت در تحلیلی به قلم پل پیلار نوشت: وسواس دولت دونالد ترامپ روی ایران از مدتها پیش به خصومتی بی هدف تبدیل شده که هیچ دستاوردی نداشته است. سیاست گذاری های آمریکا اساسا این کشور، و نه ایران، را در محافل بین المللی و دیپلماتیک منزوی نموده و بر افکار دنیای درباره آمریکا تاثیر منفی داشته است.

دولت ترامپ تا جایی پیش رفته که از تاثیرات منفی و منزوی شدنش پا را فراتر نهاده و در آخرین ترفند علیه ایران در صدد استفاده از بند بازگشت سریع تحریم ها در قطعنامه 2231 شورای امنیت که تکمیل کننده برجام است، به فانتزی رسیده است.

آنچه اقدام ایالات متحده در این زمینه را از چشم بیشتر دنیا مضحک نموده، این است که دولت ترامپ می خواهد در شرایطی که در سال 2018 از توافق ایران خارج شده، از قدرتی که در توافق برای اعضای آن در نظر گرفته استفاده کند.

اکنون، دولت ترامپ در فرار از واقعیت چنان صحبت می نماید که گویی تحریم های سازمان ملل مجددا اعمال شده است و در واقعیت چنین نیست. شرایط زمانی نگران کننده خواهد شد که دولت ترامپ تصمیم بگیرد اقدامات فیزیکی مانند توقیف محموله های ایران در آب های بین المللی را در نظر بگیرد؛ در شرایط کنونی، چنین اقدامی می تواند دزدی دریایی تلقی گردد و تهدید درگیری های گسترده نظامی را در پی داشته باشد.

لفاظی های دولت ترامپ درباره اجرای تحریم های سازمان ملل به اندازه دیگر لفاظی های او وهم آلود است. هیچ کسی به او صلاحیت اجرای آنچه می گوید اجرا می نماید را نداده است.

آسیب وارد آمده به قدرت و صندلی ایالات متحده به عنوان عضو دائم شورای امنیت هم مساله کوچکی نبود. یک نشانه آشکار از دیوانگی ترامپ در رابطه با بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران این است که حتی جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین که از شاهین های مخالف ایران است، نیز ترفند دولت ترامپ را نامناسب می داند.

دولت ترامپ با نادیده دریافت اراده شورا و پیشبرد جهت وهم آلود خود در رابطه با ایران، به آن اهمیت و احترام آسیب می رساند. کوشش دولت ترامپ برای استفاده از یکی از مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت به رغم بی توجهی و بی احترامی شخصی او به نهادهای بین المللی و چندجانبه، نشان دهنده کارآمدی و اهمیت این نهادها و به ویژه کارآمدی آنها برای ایالات متحده است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "وقتی وسواس ترامپ درباره ایران به خصومتی کور و بی هدف تبدیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی وسواس ترامپ درباره ایران به خصومتی کور و بی هدف تبدیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید