آبشار وقت ساعت کجاست؟

به گزارش کتاب دینا، وقت و ساعت به واسطه لزوم رعایت نظم در زندگی انسان امروزی، اهمیت بسزایی دارد و تقریباً هیچ انسانی نمی تواند بدون توجه به آن کیفیت مناسبی به زندگی خود بدهد. در این میان شاید برایتان عجیب باشد که بدانید یکی از آبشار های کشورمان با نام آبشار وقت و ساعت شناخته می شود. این آبشار در فاصله 20 کیلومتری از جنوب شهرستان دورود و ایستگاه راه آهن چم چید قرار گرفته است.

آبشار وقت ساعت کجاست؟

افرادی که می خواهند از این آبشار که در نزدیکی دره نگار واقع شده است، بازدید کنند می توانند با طی کردن مسافتی حدود 20 کیلومتر و گذر از روستای برآفتاب به دهانه غار وقت ساعت برسند. ساختمان این غار از جنس آهک است. غار وقت ساعت ارتفاعی بالغ بر 15 متر و عمقی بالغ بر 50 متر دارد؛ بنابراین گزارش، در حقیقت آبشار وقت ساعت از دل غار شروع می شود و به کف غار می ریزد و زمانی که از غار بیرون می آید، تبدیل به چشمه می شود. امروزه این آبشار یکی از منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری کشور است، زیرا پس از یک ساعت قطع آب، دوباره آب از درون آبشار به آهستگی و با سر و صدا جریان پیدا می کند و باعث می شود آبشار به اوج آبدهی خود برسد و با گذشت زمان مشخص میزان آبدهی کم شده و بار دیگر کامل قطع می شود.

شایان ذکر است؛ بر اساس آنچه در کتاب های مختلف طبیعت ایران ذکر شده، وجود یک چشمه بزرگ سیفونی در عمق زمین باعث خروش و توقف منظم آبشار وقت و ساعت می شود.

گفتنی است؛ چشمه سیفونی به هر سراب با چشمه آب سرد گفته می شود که جریان خروجی آب آن به تناوب کم و زیاد یا کاملاً متوقف و مجدداً شروع می شود. براساس تحقیقات اجرا شده برآورد می شود که 100 عدد از این چشمه ها در سطح جهان وجود داشته باشند. علت تناوب در جریان آب چشمه های سیفونی یا آهنگین شناخته شده نیست، اما در اوایل قرن 18 نظریه ای مطرح شد که بر مبنای آن به نظر می رسد عملکردی طبیعی شبیه سیفون منجر به پدیدار شدن چشمه های سیفونی می شود.

منبع: گردشبان

به "آبشار وقت ساعت کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار وقت ساعت کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید