خارجی ها به آزادراه تهران ، شمال برمی گردند؟

به گزارش کتاب دینا، در شرایطی که وزیر راه وشهرسازی از جذب سرمایه های داخلی و خارجی برای مگاپروژه های حمل و نقل صحبت نموده و آزادراه تهران-شمال هم یکی از بزرگترین مشکلاتش سرمایه و اعتبار است، باید دید آیا رستم قاسمی می تواند خارجی ها و سرمایه های آن ها را به این آزادراه برگرداند تا هر چه سریعتر شاهد ساخت و تکمیل آن باشیم؟

خارجی ها به آزادراه تهران ، شمال برمی گردند؟

به گزارش کتاب دینا، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی مجلس و در جریان آنالیز صلاحیتش درباره پروژه های عظیم در حوزه حمل و نقل و چگونگی اجرای آن ها به اسم یکی از برنامه های خود اینگونه شرح داد که برای توسعه زیرساخت های حمل و تقل نیازمند کوشش جهادی و شجاعانه هستیم با بودجه عمومی کشور حتی نمی توان یک آزادراه هم بسیازیم باید نگاهمان را در این حوزه تغییر دهیم و به سمت جذب سرمایه گذار بخش خصوصی چه از داخل کشور و چه از کشورهای خارجی حرکت کنیم و از سوی دیگر از روشهای نظیر فایناس، بی او تی و روشهای تهاتر برای اجرای پروژه های عظیم کشور استفاده کنیم. در برنامه پیشنهادی خود چندین راهکار برای حل مشکل حمل و نقل کشور به وسیله مگاپروژه شرح دادم که اجرای این روشها نیازمند همکاری و همدلی بین دولت و مجلس است. بنده با دیپلماسی مالی آشنا هستم و با بسیاری از سران کشورهای عظیم جهان در ارتباط هستم.

وی اضافه نمود: بسیاری از کشورها جهت سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند بنده قول می دهم تمام توانم را در این حوزه بکار گیرم تا بتوانیم مسائل حوزه حمل و نقل کشور حل کنیم.

این اظهارات قاسمی در حالی مطرح شده که آزادراه تهران-شمال پروژه ای بیست و پنج ساله همچنان در گیر و دار تورم و سرمایه گذاری است و به گفته مسئولان و متولیان ساخت این محور آزادراهی، اگر اعتبار و بودجه به مقدار کافی برای آن تامین گردد، می توان این آزادراه را در کوتاه ترین زمان ممکن ساخت و آماده بهره برداری کرد.

این در حالی است که ساخت 50 درصد فاز دوم آزادراه تهران-شمال (یعنی یک باند رفت به همراه محور قدیم کرج-چالوس) که قرار بود تا بهار سال جاری با اعتبار حدود 2000 میلیارد تومانی به بهره برداری برسد، با افزایش قیمت دلار و بالا رفتن هزینه ساخت، تا حدود 3400 میلیارد تومان گران تر و عملا اجرای این پروژه در بازه زمانی حدود یکساله غیر ممکن شد. نهایتا تنها تونل البرز از این فاز آن هم با تاخیر به بهره برداری رسید.

خیراله خادمی -معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل- در تیر ماه سال جاری درباره آخرین شرایط فاز دوم آزادراه تهران-شمال اظهار کرد: یکی از مسائل اساسی در توسعه و پیشرفت فیزیکی این محور آزادراهی افزایش حدود دو برابری هزینه های ساخت طی سال گذشته بود؛ به گونه ای در تیر ماه سال گذشته حدود 2000 میلیارد تومان برای ساخت و بهره برداری باند غربی آن پیش بینی شد اما در حال حاضر هزینه آن طی سال گذشته و ناشی از تورم به بیش از 3400 میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه تا کنون حدود 1200 میلیارد تومان به ساخت این محور آزادراهی تزریق شده که حدود 500 میلیارد تومان سهم دولت بوده است، اضافه نمود: در آخرین بازدیدی که فاز دوم آزادراه تهران-شمال داشتیم، حدود 58 درصد باند غربی آن پیشرفت فیزیکی داشته اما مسئله افزایش هزینه ها کار را برای تکمیل و بهره برداری از این آزادراه 22 کیلومتری سخت نموده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فاز دوم آزادراه تهران-شمال یکی از پیچیده ترین محورهای آزادراهی در کشور است، ادامه داد: بیش از 20 کیلومتر از این محور تونل یا پل است و تقریبا 1.5 کیلومتر از این آزادراه جاده بدون ابنیه این چنینی است.

همین مساله سبب شد تا نهایتا افتتاح آزادراه تهران-شمال در فاز دوم به مراحل مختلفی تقسیم شده و هر یک از بخش های آن در فازهای جداگانه ای برای افتتاح مد نظر قرار گیرد. اما حالا با وجود برنامه ها و وعده های وزیر راه و شهرسازی برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی باید دید آزادراه تهران-شمال شاهد سرمایه بیشتر و سرمایه گذاران داخلی و خارجی خواهد بود و مانند سال های نه چندان دور افتتاح و بهره برداری آن سرعت بیشتری خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خارجی ها به آزادراه تهران ، شمال برمی گردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خارجی ها به آزادراه تهران ، شمال برمی گردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید