اعتراضات ضد کودتا در میانمار

به گزارش کتاب دینا، صدها نفر در اعتراضات علیه کودتای اخیر ارتش میانمار امروز (شنبه) در یانگون، بزرگترین شهر این کشور حضور یافتند.

اعتراضات ضد کودتا در میانمار

به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان فریاد می زدند دیکتاتوری نظامی، شکست می خورد، شکست می خورد؛ دموکراسی، پیروز می گردد، پیروز می گردد.

معترضان همچنین خواهان آزادی آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه میانمار و سایر سیاستمدارانی شدند که از زمان کودتای دوشنبه گذشته در میانمار در بازداشت به سر می برند.

این بزرگترین اعتراضات خیابانی از زمان کودتای نظامی در میانمار به شمار می رود.

کودتای روز دوشنبه در میانمار از سوی ارتش این کشور به برکناری و زندانی شدن آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی این کشور و جمعی از قانونگذاران میانماری منجر شده است.

بسیاری از کشورهای غربی این کودتا را محکوم نموده و خواهان آزادی قانونگذاران شده اند.

یک روز پس از کودتای ارتش علیه دولت میانمار و بازداشت سیاستمداران ارشد از جمله آنگ سان سوچی، صدها تن از قانونگذاران مجلس این کشور در خانه های دولتی خود در نایپیداو، پایتخت میانمار توسط ارتش محبوس شده اند.

این کودتای نظامی علیه دولت دموکراتیک میانمار صبح روز دوشنبه گذشته و در حالی رخ داد که قانونگذاران از سراسر کشور در پایتخت و برای شروع به کار جلسه جدید مجلس جمع شده بودند. همچنین چند روز پیش از وقوع کودتا، این نگرانی از وقوع آن احساس شده بود.

ارتش میانمار گفته که این کودتا به این دلیل ضرورت داشته که دولت نتوانسته به ادعای ارتش مبنی بر مقابله با تقلب در انتخابات نوامبر 2020 جامه عمل بپوشاند و آن را رسیدگی کند.

در این انتخابات، حزب رهبر دوفاکتوی میانمار توانست بیشتریت کرسی های مجلسی را کسب کند. همچنین یکی دیگر از مواردی که ارتش به آن اشاره نموده، اجازه دولت برای برگزاری انتخابات با وجود پاندمی کرونا بوده است.

این کودتا یک پسرفت جدی برای میانمار به شمار می رود چون به تازگی و در چند سال گذشته این کشور از حکومت خونتا خارج شده بود.

حال نیز، این آزمونی دیگر برای جامعه بین الملل است که پس از روی کار آمدن آنگ سان سوچی به عنوان یک رهبر مدنی در میانمار بیشتر تحریم های این کشور را لغو نموده بود اما حالا با بازگشت مجدد ارتش به صحنه سیاست در این کشور آسیایی، احتمال بازگشت تحریم ها وجود دارد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اعتراضات ضد کودتا در میانمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات ضد کودتا در میانمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید