افزایش طول عمر و شادی با نوشیدن قهوه!

به گزارش کتاب دینا، مجله دلتا/ یادتان می آید شب های امتحان وقتی هنوز دو سوم کتاب را نخوانده بودیم به اولین چیزی که پناه می بردیم یک فنجان قهوه بود. بله، همه مردم قهوه را به سبب شب زنده داری اش خوب می شناسند. ولی واقعیت این است که قهوه ویژگی های دیگری نیز برای سلامتی بدن دارد. در ادامه برای آشنایی با خواص قهوه صفحه سلامتی مجله دلتا را ورق بزنید.

افزایش طول عمر و شادی با نوشیدن قهوه!

قهوه انرژی بدن را بالا برده و شما را هوشیارتر می نماید

قهوه باعث می گردد کمتر احساس خستگی کنید و هوشیاری شما را بالا می برد. این خاصیت به دلیل وجود یک ماده محرک در قهوه به نام کافئین است که در واقع، رایج ترین ماده روان گردان در جهان است.

قهوه می تواند تاثیر چربی سوزی داشته باشد

کافئین یکی از معدود مواد طبیعی است که خاصیت چربی سوزی آن، در عمل، اثبات شده است. مطالعات متعدد نشان می دهد کافئین می تواند میزان سوخت و ساز بدن را 3 تا 11 درصد بالا ببرد. مطالعات دیگر حاکی است که کافئین دقیقا می تواند چربی سوزی را به اندازه 10 درصد در افراد چاق و 29 درصد در افراد لاغر، افزایش دهد. هرچند، این امکان وجود دارد که با مصرف طولانی مدت قهوه، این تاثیرات کم گردد.

کافئین می تواند خطر دیابت نوع 2 را پایین آورد

مطالعات نشان می دهد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در کسانی که قهوه مصرف می نمایند، بسیار پایین است. دیابت نوع 2 یک بیماری جدی است که حدود 300 میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

قهوه می تواند از شما در برابر بیماری آلزایمر و زوال عقل محافظت کند

بیماری آلزایمر رایج ترین نوع اختلال عملکرد مغزی و دلیل عمده زوال عقل در سراسر جهان است. معمولا افراد بالای 65 سال به این بیماری مبتلا می شوند. متاسفانه، هیچ درمان شناخته شده ای برای آلزایمر وجود ندارد. با وجود این، کارهای زیادی را می توان برای پیشگیری از این بیماری انجام داد از جمله، تغذیه سالم و ورزش، اما نوشیدن قهوه هم می تواند به طور شگفت آوری مؤثر باشد.

کافئین می تواند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را پایین آورد

پارکینسون دومین بیماری رایج در حوزه عملکرد مغز است. خطر ابتلا به این بیماری در قهوه خورها، تا 60 درصد پایین تر است.

به نظر می رسد کافئین از کبد محافظت می نماید

کبد عضو شگفت انگیزی است که صدها عملکرد مهم در بدن را انجام می دهد. بیماری های متعددی از جمله هپاتیت و کبد چرب، اساسا بر کبد تأثیر می گذارند. بسیاری از این بیماری ها منجر به حالتی در کبد می شوند که به آن سیروز کبدی می گویند. در این بیماری، کبد به دلیل عفونت مزمن، فرسوده می گردد.

ثابت شده است که قهوه می تواند در برابر سیروز، از کبد محافظت کند. کسانی که هر روز 4 فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند، 80 درصد کمتر در معرض این بیماری هستند.

قهوه ضد افسردگی و شادی آور است

افسردگی یک اختلال روحی جدی است که کیفیت زندگی را تا حد زیادی پایین می آورد. این بیماری به طور باورنکردنی شایع است و هم اکنون حدود 4.1 درصد مردم امریکا دچار افسردگی شدید هستند.

طبق مطالعه ای که از سوی دانشگاه هاروارد انجام شد و در سال 2011 به چاپ رسید، زنانی که هر روز 4 فنجان یا بیشتر قهوه می خوردند، 20 درصد کمتر دچار افسردگی می شدند.

قهوه خورها کمتر دچار بعضی از انواع سرطان می شوند

سرطان کبد و روده عظیم به ترتیب در رده سوم و چهارم از دلایل عمده مرگ در جهان قرار دارند. کسانی که قهوه مصرف می نمایند کمتر مستعد ابتلا به این دو سرطان هستند.

قهوه منجر به بیماری های قلبی نمی گردد و می تواند خطر سکته را کاهش دهد

قهوه شاید سبب افزایش جزئی فشار خون گردد که این اثر معمولا به مرور زمان از بین می رود. خطر بیماری قلبی در کسانی که قهوه مصرف می نمایند بیشتر نیست، بلکه باید گفت خطر سکته در این افراد اندکی کمتر است.

قهوه می تواند سبب افزایش عمر گردد

با در نظر دریافت اینکه قهوه احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد، منطقی به نظر می رسد که منجر به افزایش عمر انسان گردد. در دو مطالعه بسیار گسترده، نوشیدن قهوه مدت 18 تا 24 سال، با 20 درصد کاهش خطر مرگ و میر در مردان و 26 درصد در زنان، همراه بود.

منبع: همگردی

به "افزایش طول عمر و شادی با نوشیدن قهوه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش طول عمر و شادی با نوشیدن قهوه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید