اوبرایان پاسخ داد:اگر ترامپ پیروز گردد با ایران چه خواهد نمود؟فشار مالی آنچنان زیاد خواهد شد که ایران بیش از دوماه تحمل آن را ندارد

به گزارش کتاب دینا، فارس نوشت: مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تشریح چشم انداز سیاست های دولت دوم دونالد ترامپ تأکید کرد که واشنگتن به دنبال برچیده شدن فعالیت های هسته ای ایران است.

اوبرایان پاسخ داد:اگر ترامپ پیروز گردد با ایران چه خواهد نمود؟فشار مالی آنچنان زیاد خواهد شد که ایران بیش از دوماه تحمل آن را ندارد

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ روز گذشته (چهارشنبه) طی یک کنفرانس ویدئویی مجازی با اندیشکده اسپن، به تشریح چشم اندازهای سیاست دولت دوم دونالد ترامپ پرداخت.

وی در بخشی از سخنرانی ویدئویی خود، مدعی شد که کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ ایران را از نظر مالی به زانو درآورده است و توانایی ایران در منطقه را تضعیف نموده است.

در بخشی از این کنفرانس، استفان هدلی مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت جرج بوش در سؤالی از اوبراین در مورد ایران پرسید: دولت ترامپ اخیراً کارزار فشار حداکثری علیه ایران را افزایش داده است. چشم انداز مذاکره با ایران در دولت بعدی ترامپ چه خواهد بود؟ سیاست آمریکا در صورت امتناع ایران از مذاکره با دولت ترامپ در دور بعدی ریاست جمهوری وی چه خواهد بود؟

اوبراین در پاسخ به این سؤال بار دیگر مدعی شد که ایران حتماً به میز مذاکره با واشنگتن بازخواهد گشت و در این خصوص گفت: فکر می کنم، در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ، امتناع از مذاکره برای ایران سخت تر خواهد بود. کشورهایی که با ایران رابطه محبت آمیز دارند و حتی کشورهایی که با ما دوست هستند ولی روابط دیپلماتیک با ایران دارند به ما گفته اند که در حال حاضر ایران منتظر نتایج انتخابات (ریاست جمهوری) آمریکا است.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه تأکید کرد که ایران تمایل دارد جو بایدن نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا پیروز گردد و در این خصوص گفت: گزارش شده است که ایران یک دولت کاملاً متفاوت (در آمریکا) را ترجیح می دهد. آنها می خواهند به روزهای که قبلاً برجام برای جمهوری اسلامی داشت، بازگردند. اگر رئیس جمهور (ترامپ) انتخاب گردد، ما به آنجا بازنمی گردیم. باید منتظر بمانیم و ببینم که در روز انتخابات چه رخ خواهد داد.

اوبراین در این کنفرانس ویدئویی صراحتاً تأکید کرد که دولت ترامپ به دنبال تشدید فشار مالی علیه ایران است تا جمهوری اسلامی را وادار به بازگشت به میز مذاکره کند.

وی در این خصوص گفت: اما فکر می کنم اگر ترامپ بعنوان رئیس جمهور انتخاب گردد، فشارهای مالی که در حال حاضر به ایران وارد می گردد، بسیار شدید خواهد بود. بعید می دانم که آنها بتوانند بیش از این دربرابر این فشارها دوام بیاورند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز گردد، فشارهای مالی به اندازه ای زیاد خواهد بود که ایران نمی تواند بیش از یک یا دوماه مقاومت کند و نمی تواند این فشار را برای مدت چهارسال تحمل کند.

اوبراین ادامه داد: فکر می کنم که آنها به میز مذاکره خواهند آمد. در میز مذاکرات ما خواستار دو چیز هستیم. ما خواستار برچیده شدن برنامه هسته ای ایران هستیم. برجام چنین چیزی را محقق نکرد. چرخ سانتریفیوژهای آنها می چرخد و هم اکنون که ما از برجام شدیم، چرخ سانتریفیوژها بیشتر می چرخد. ما باید از این برنامه خلاص شویم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید سپس بار دیگر ایران را به فعالیت های هسته ای پنهانی متهم کرد و گفت در صورتیکه ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا مجدداً برگزیده گردد، ممکن است درباره برنامه هسته ای غیرنظامی با نظارت کامل (با ایران) وارد مذاکره گردد اما نباید یک برنامه هسته ای با تأسیسات زیرزمینی باشد که هر زمان که ایران از غرب ناراضی بود، بتواند به سرعت برنامه هسته ای خود را از سربگیرد. اصلاً چنین گزینه ای وجود نخواهد داشت.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه به برنامه موشکی ایران اشاره نمود و آن را تهدیدی برای اروپا و آمریکا و توصیف کرد و گفت: برنامه موشکی تهدیدی برای اروپا و همچنین ایالات متحده است و باید از روی میز مذاکرات حذف گردد.

اوبراین همچون دیگر مقام های آمریکایی بدون اشاره به اینکه فشارهای مالی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی، تا چه اندازه زندگی مردم عادی ایران را تحت تأثیر قرار داده، با ژستی انسانمحبت آمیز، ایرانیان را انسان هایی عظیم توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: مردم ایران، انسانهای عظیمی هستند. آنها سخت کوش هستند.بخش زیادی از کالیفرنیا را آمریکایی های ایرانی الاصل تشکیل می دهند. ایران پتانسیل های زیادی دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "اوبرایان پاسخ داد:اگر ترامپ پیروز گردد با ایران چه خواهد نمود؟فشار مالی آنچنان زیاد خواهد شد که ایران بیش از دوماه تحمل آن را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوبرایان پاسخ داد:اگر ترامپ پیروز گردد با ایران چه خواهد نمود؟فشار مالی آنچنان زیاد خواهد شد که ایران بیش از دوماه تحمل آن را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید