آنالیز توان و احتیاج داخلی؛ پیش احتیاج تصمیم گیری برای واردات ماشین آلات

به گزارش کتاب دینا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به اینکه بحث واردات یا پیشگیری از واردات ماشین آلات سنگین یک مبحث بسیار دقیق و مفصل است که احتیاج به تحلیل کامل دارد، گفت: در زمان گذشته، دولت در اداره ساخت تجهیزات و ماشین آلات بهتر عمل می کرد. اکنون نیز برای اتخاذ تصمیم برای ساخت و واردات این ماشین آلات باید آنالیز گردد که پتانسیل ساخت داخلی این ماشین آلات و احتیاج کشور چقدر است تا احیاناً با تصمیمات اشتباه برای واردات یا پیشگیری از واردات، مشکل و بی نظمی ایجاد نگردد.

آنالیز توان و احتیاج داخلی؛ پیش احتیاج تصمیم گیری برای واردات ماشین آلات

ناصر بیکی، در هفتمین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق اراک اضافه نمود: ماشین آلاتی که می تواند از پرتی های معادن استفاده کند در کشور نداریم و ساخت آنها می تواند یاری شایانی به بخش معدن کند.

او ادامه داد: در حوزه ماشین آلات می توانیم در استان خودمان منطقه ای عمل کنیم، احتیاج به ماشین آلات را آنالیز نموده و طبق احتیاج فراوری کنیم تا صنعت نیمه جان معدن بیشتر صدمه نبیند.

بیکی با تأکید بر اینکه فراهم شدن امکانات در شرکت هپکو خبر بسیار خوبی است، توضیح داد: امیدواریم با توجه به پتانسیل های موجود به یاری سازمان صمت استان مرکزی کار تحقیقی خوبی انجام گردد و قطعات یا ماشین آلات مورد احتیاج معادن استان فراوری گردد.

او اضافه نمود: اتاق بازرگانی به عنوان عظیم ترین تشکل بخش خصوصی آمادگی انجام هرگونه حمایت را از حوزه معدن دارد؛ اما متأسفانه بخش خصوصی در بسیاری از تصمیمات کلان کشوری دیده نمی گردد. بدنه کارشناسی اتاق ایران بسیار قوی است اما بسیاری مواقع به بازی گرفته نمی شوند. بخش خصوصی را بیشتر به بازی بگیریم تا به رشد و توسعه همه جانبه برسیم. شورای گفت وگو با تمام توان می تواند یاری فعالان بخش خصوصی باشد.

در ادامه محمدحسین حیدری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق اراک نیز گفت: بالای 700 دستگاه ماشین سنگین در استان داریم که استهلاک ماشین آلات در حوزه معدن از نرم معمولی بیشتر است. به زودی می توانیم همکاری خوبی را با شرکت هپکو داشته باشیم. در محلات، بسیاری از ماشین آلات مستهلک شده که می تواند توسط شرکت هپکو بازسازی گردد.

او اضافه نمود: قبلاً فهرستی از ماشین آلات به خانه معدن داده ایم که مقرر شده بود استانداری مرکزی 100 میلیارد برای بخش معدن از تبصره 18 اختصاص دهد که محقق نشده است. بخش دولتی و نظام مهندسی می توانند یاری های شایانی به حوزه معدن داشته باشند. مسئولین فنی معادن باید سریع تر احتیاجهایشان را اعلام نمایند تا در حوزه ماشین آلات اقداماتی انجام گردد. دلیل اصلی کمبود استخراج در حوزه ماشین آلات است.

حیدری توضیح داد: بعضی از قوانین و بخشنامه ها را در نظر داریم به وسیله خانه معدن اصلاح کنیم تا در کار معادن تسریع بخشیده گردد. اگر شرکت هپکو درخواست های معدن داران را بداند می تواند با یک برنامه ریزی بلندمدت این مشکل را حل نماید.

در ادامه حمیدرضا مهدی نیا، عضو هیات نمایندگان اتاق اراک و مسئول دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی نیز گفت: نهاد شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی یک نهاد بسیار تأثیرگذار است و مصوبات آن برای تمامی دستگاه ها لازم الاجراست.

مهدی نیا اضافه نمود: در شورای گفت وگو مسائل و مسائل تشکل ها، شهرک های صنعتی و انجمن ها مطرح می گردد. کارشناسان این دبیرخانه موارد و خروجی های کمیسیون های تخصصی را که شامل مسائل حوزه صنفی مطبوع است را استخراج و پس از کار کارشناسی روی مسائل، جهت طرح در شورا ارسال می نمایند و دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با تمام توان در راستای حل مسائل حوزه معدن کوشش خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "آنالیز توان و احتیاج داخلی؛ پیش احتیاج تصمیم گیری برای واردات ماشین آلات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز توان و احتیاج داخلی؛ پیش احتیاج تصمیم گیری برای واردات ماشین آلات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید