قرنطینه خانگی بیماران کرونا چند روز است؟

به گزارش کتاب دینا، خبرنگاران : متخصص بیماری های عفونی، گفت: هیچ داروی معجزه آسایی برای درمان کرونا وجود ندارد و عدم پایبیندی به اصول بهداشتی و حفاظتی مهم ترین مانع در کنترل اپیدمی کرونا است.

قرنطینه خانگی بیماران کرونا چند روز است؟

به گزارش کتاب دینا به نقل از مهر: ایلاد علوی درزی با اشاره به شرایط بحرانی شیوع کرونا در ایران به فرایند تصاعدی میزان بیماران بدحال و آمار فوتی ها اشاره نمود و استفاده از ماسک را یکی از راه های اصلی حفاظت در برابر انتقال کرونا دانست که می تواند باعث کاهش 80 درصدی ابتلاء، بستری و مرگ گردد.

وی گفت: یکی از راه های اصلی قطع زنجیره انتقال بیماری در تمامی عفونت های تنفسی که از راه قطرات تنفسی منتقل می گردد، استفاده از ماسک است.

به گفته علوی، مهم ترین راه برای کاهش ابتلاء و میزان فوتی ها به کارگیری اقدامات پیشگیرانه است و هنوز هیچ داروی معجزه آسایی برای کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا وجود ندارد.

وی با عنوان این مطلب که پروژه های متعددی در کشورهای مختلف برای ساخت واکسن کرونا در حال اجرا است، اضافه نمود: اما هنوز شواهدی دال بر اثر بخشی این واکسن ها وجود ندارد و تا زمانی که واکسن به صورت جامع در دسترس عموم مردم قرار گیرد و اثربخشی داشته باشد هنوز راه طولانی داریم و به این زودی میسر نیست.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: بدیهی است فراوری واکسن فرایندی را باید طی کند و اینکه در بعضی کشورها واکسیناسیون کرونا آغاز شده در واقع قسمتی از یک فاز تحقیقاتی است که انشاالله نتایج نویدبخشی داشته باشد.

هیچ داروی معجزه آسایی وجود ندارد

وی در خصوص داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می گردد، گفت: هیچ داروی معجزه آسایی وجود ندارد که اثربخشی خارق العاده داشته، بتواند همه بیماران کرونایی را از مرگ نجات داده و از شدت یافتن موارد خفیف بیماری جلوگیری کند.

به گفته علوی، شواهد حاصل از مطالعات متعدد در خصوص استفاده از داروهای مختلف (رمدسیویر، هیدروکسی کلروکین و…) برای درمان بیماران کرونایی حاکی از آن است که این داروها عملاً اثر بخشی چندانی در درمان نداشته و هیچ اثر معجزه آسایی از این داروها مشاهده نشده است.

افراد بیماری خود را انکار ننمایند

این متخصص عفونی با بیان اینکه در شرایط فعلی هر بیماری که دارای علائم تنفسی است به عنوان مشکوک به کرونا فرض می گردد، اضافه نمود: گرچه ممکن است تعدادی از این افراد واقعاً مبتلا به کرونا نباشند اما قرنطینه شدن آنان برای قطع زنجیره انتقال بیماری ضروری است.

به گفته وی، اگر فردی دارای علائم تنفسی و سیستمیک مثل بدن درد، تب، سردرد و علائم گوارشی به ویژه دو علامت همزمان باشد، حتماً باید به عنوان کرونا قلمداد گردد. زیرا با توجه به احتمال بالای انتقال بیماری در روزهای اولیه ابتلاء، بسیار اهمیت دارد که با شناسایی زودتر مبتلایان و قرنطینه و منفک سازی آنان از جامعه، زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اظهار تأسف از اینکه بعضی افرادی که با تشخیص کرونا به مراکز درمانی مراجعه می نمایند به طور متوسط یک هفته از بیماری آنها گذشته است، گفت: متأسفانه این افراد در این مدت بسیاری از نزدیکان، اطرافیان و همکاران خود را مبتلا نموده اند و این موضوع در کنترل طغیان و اپیدمی بسیار مهم است که افراد در صورت داشتن علائم ذکر شده بیماری خود را انکار ننموده و پیگیری نمایند.

مدت قرنطینه خانگی

علوی، مدت قرنطینه خانگی بیماران را بسته به شدت بیماری 10 تا 21 روز ذکر کرد و گفت: در موارد خفیف تا متوسط بیمار باید 10 روز پس از آغاز اولین علامت در منزل قرنطینه باشد. در موارد شدیدی که فرد در بخش ویژه بستری بوده یا دچار بیماری های نقص ایمنی مشخصی است باید تا سه هفته در قرنطینه بماند و با استراحت، مصرف مایعات و تغذیه مناسب این دوران را طی کند.

وی، رعایت اصول قرنطینه را در قطع زنجیره انتقال بسیار مهم برشمرد و گفت: مبتلایان در صورت امکان باید در جای دیگری جدا از خانواده قرنطینه شوند در غیر این صورت باید در یک اتاق جداگانه با تهویه مناسب، درب بسته و استفاده از ماسک قرنطینه شوند.

این استادیار گروه عفونی، فرستادن فرزند کوچک خود به منزل سایر بستگان در بین مبتلایان به کرونا را یک باور اشتباه دانست که باعث گسترش و انتقال بیماری در بین خانواده ها می گردد. زیرا بچه نیز ممکن است مبتلا یا ناقل باشد و بیماری را انتقال دهد.

علوی یادآور شد: عدم رعایت این مسائل جزئی و بسیاری از این اقدامات که از سر خیرخواهی انجام می گردد متأسفانه صدمه زیادی به جامعه می زند.

اجتناب از خود درمانی

وی با تاکید بر اجتناب افراد از خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها، آنتی بیوتیک ها و مکمل ها، اعلام کرد: این موارد علاوه بر اینکه در درمان کرونا تأثیری نداشته ممکن است منجر به ایجاد مسائل گوارشی، قلبی و عروقی و افزایش احتمال ابتلاء به سایر عفونت ها در فرد گردد.

این متخصص عفونی بیمارستان لقمان، عدم پایبندی به اصول بهداشتی و حفاظتی را به عنوان مهمترین مانع در کنترل اپیدمی کرونا ذکر کرد و با اشاره به اینکه بیماران با شرایط بحرانی به این مرکز مراجعه نموده و حدود 80 درصد آنان در بخش ویژه بستری می شوند ابراز تأسف کرد که علیرغم تمام کوشش های کادر درمان تعدادی از این افراد فوت می نمایند.

مراجعه به مراکز درمانی در صورت بروز اختلالات تنفسی

استادیار گروه عفونی با بیان اینکه بخش عمده ای از کسانی که به کرونا مبتلا می شوند نیازی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند، اضافه نمود: این افراد دارای علائم خفیف بیماری بدون عارضه تهدیدنماینده زندگی می شوند که با قرنطینه خانگی و مصرف مایعات، تغذیه مناسب و استراحت بیماری آنها رفع می گردد.

وی مراجعه به بیمارستان را در صورت بروز علائم خطر و اختلالات تنفسی ضروری برشمرد و گفت: افرادی که دچار تنگی نفس، وقفه تنفسی و اختلالات تنفسی در حال استراحت هستند یا سالمندانی که دچار افت فشار، عدم تحمل خوراکی و خواب آلودگی می شوند باید به بیمارستان منتقل شوند.

بچه ها نیز در معرض خطر هستند

این متخصص عفونی تمامی گروه های سنی را در معرض خطر ابتلاء به کرونا دانست و اعلام کرد: نوزادان و بچه ها خوشبختانه نسبت به بالغان کمتر مبتلا می شوند یا علائم خفیف تری دارند و موارد شدید کمتر در آنها مشاهده شده است اما این موضوع به معنای عدم ابتلای آنان نیست و باید اصول بهداشتی در خصوص آنان نیز رعایت گردد، زیرا در بیمارستان بچه ها موارد بستری، ابتلاء و حتی مرگ نیز در نوزادان و بچه ها وجود دارد.

منبع: اقتصادنیوز

به "قرنطینه خانگی بیماران کرونا چند روز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرنطینه خانگی بیماران کرونا چند روز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید