کشف مجسمه های تاریخی قوچ در مصر

به گزارش کتاب دینا، سه مجسمه بزرگ سر قوچ در خیابان یکی از معبدهای باستانی مصر کشف شد.

کشف مجسمه های تاریخی قوچ در مصر

ایسنا: لایوساینس، باستان شناسان اعلام کردند پیروز به کشف سه مجسمه بزرگ سر قوچ در جنوب معبر کرنک واقع در منطقه اقصر مصر شده اند.

معبد کرنک بین 4000 تا 2000 سال پیش ساخته شده است و بخش اعظمی از آن به آمون-را یکی از خدایان مصر باستان اختصاص داده شده بود. مجموعه معبد کرنک فضایی معادل 100 هکتار را در برمی گیرد.

در یازدهم اکتبر بود که وزارت آثار باستانی و گردشگری مصر از کشف این سه مجسمه در گذرگاهی که در دوران بطلمیوسی یکی از دودمان های فرعونی مصر ساخته شده است، اطلاع داد.

در گذشته، این مجسمه های سر قوچ بخشی از مجسمه های بزرگ تری بودند که بدن هایی شبیه به ابوالهول داشتند. این مجسمه ها در خیابان بزرگی به طول 2.7 کیلومتر که معبد کرنک و معبد اقصر را به هم می رساند، قرار داشتند. معمولا از این خیابان با نام خیابان ابوالهول ها یاد می گردد و در مجموع حدود 700 مجسمه در آن قرار داشته است. از آن جایی که اغلب مجسمه های ابوالهول به جای مانده در این خیابان به دوران حکومت نکتانبوس یکم تعلق دارند، گمان می رود این خیابان دست کم از اوایل دودمان هجدهم (بین سال های 1550 تا 1295 پیش از میلاد) وجود داشته است.

به گفته دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر، مصرشناسان در تلاشند تا این سه مجسمه را برای قرار گرفتن برروی تنه های مجسمه های باقیمانده در این خیابان بازسازی نمایند.

باستان شناسان به بقایای باقیمانده از مجسمه یک مار نیز دست یافتند که گمان می رود در ابتدا بر روی سر یکی از این مجسمه های قوچ قرار داشته است، بنابراین کارشناسان سعی دارند این مجسمه را بار دیگر در همان محل قرار دهند.

منبع: توریسم آنلاین

به "کشف مجسمه های تاریخی قوچ در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجسمه های تاریخی قوچ در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید