ذوالنوری: 517 مورد از تحریم های ایران باقی است

به گزارش کتاب دینا، مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه بروکراسی پارلمانی باعث شده است که تحریم ها برطرف نشود، گفت: مردم خودشان می توانند اعتبار صحبت های رئیس جمهور را مورد ارزیابی قرار دهند و نیازی نیست که ما در این باره استدلال کنیم و بگوییم کدام یک از حرف های وی درست و کدام یک نادرست است. از سوی دیگر، روحانی خودش حقوقدان است و کسی که ادعا می نماید مجلس مانع برطرف تحریم هاست، باید دلایل خود را هم در این باره مطرح کند.

ذوالنوری: 517 مورد از تحریم های ایران باقی است

به گزارش مهر، وی بیان نمود: رئیس جمهور می گوید همه مسائل ما برای برطرف تحریم ها حل شده که این حرف کاملاً نادرست است. بسیاری از تحریم های ایران باقی مانده و اگر بخواهم به صورت دقیق بگویم هنوز 517 مورد تحریم باقی مانده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بخشی از این تحریم ها، تحریم مربوط به اشخاص است که بسیاری از این افراد در فعال شدن اقتصاد کشور مؤثر بودند یا آنکه طرف ارتباط ما در معاملات بودند، اما به دلایلی، چون دور زدن تحریم ها، مورد مجازات و تحریم قرار گرفتند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، بسیاری از تحریم های مربوط به مؤسسات، نهادها، دستگاه ها و ارگان های تأثیرگذار در فعالیت های مالی کشورمان هنوز پابرجاست و در حال حاضر 517 مورد تحریم در لیست قرمز داریم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه کار برطرف تحریم ها به اتمام رسیده و آنان مأموریت خود را در این باره انجام داده اند، گفت: رئیس جمهور می گوید که اگر اختیار لازم به عراقچی داده گردد، وی می تواند در یک روز مشکل تحریم ها را حل نماید که این حرف کاملاً نادرست و برای فریب افکار عمومی است.

ذوالنوری گفت: منظور رئیس جمهور از اینکه اختیار لازم باید به عراقچی داده گردد، این است که این 517 مورد تحریم را آمریکایی ها کاملاً نهادینه و تثبیت نمایند، اختیار مکانیسم ماشه هم به آنان داده گردد و در مقابل این اختیارات، آنان به برجام بازگردند.

وی تأکید کرد: در واقع، حرف رئیس جمهور آن است که آمریکایی ها علی رغم آنکه نقض برجام نموده اند، تحریم ها سر جای خودش باقی بماند، خسارتی هم در این باره به ما ندهند و علاوه بر این اختیار استفاده از مکانیسم ماشه و فشار بر ایران را هم داشته باشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: رئیس جمهور در روز های پایانی از عمر دولت می خواهد به افکار عمومی این گونه القا کند که هر کاری برای احیای برجام انجام داده، اما واقعیت ماجرا آن است که 517 مورد تحریم باقی است و از سوی دیگر، نباید اختیار استفاده از مکانیسم ماشه به دشمن داده گردد.

مجلس مانع برطرف تحریم ها نشده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس تحت هیچ شرایطی مانع برطرف تحریم ها نشده است. آمریکایی ها در حال حاضر در شرح علت عدم برطرف بعضی از تحریم های ایران می گویند که این تحریم ها مربوط به کنگره است و در اختیار دولت نیست و سوال ما از رئیس جمهور خودمان و دولتمردان آن است که چطور آمریکایی ها تا این حد برای کنگره احترام قائل هستند، اما در کشور ما مسئولان اجرایی، مجلس را مانع کار خود می دانند و می خواهند قانون مجلس را نادیده بگیرند؟ رئیس جمهور باید معین کند که آیا می خواهد مطابق با قانون یا آنکه با فردمحوری و دیکتاتوری در این زمینه عمل کند؟

ذوالنوری بیان نمود: از سوی دیگر، هیچ چیزی در برجام درباره تضمین ها نیامده است و علی رغم آنکه طرف مقابل ما هر زمانی می توانند اسنپ بک نمایند و اختیار استفاده از مکانیسم ماشه را داشته باشند، اما برای کشور ما اختیار و حق خاصی در برجام دیده نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس تعهداتی که ایران در برجام داده است، ما باید غنی سازی را متوقف، ماشین ها را جمع آوری و اورانیوم غنی شده را تحویل دهیم. در چنین شرایطی، اگر ما فعالیت های هسته ای خود را تعطیل و به تعهداتمان در برجام به صورت کامل بازگردیم و در مقابل آمریکایی ها قدرت استفاده از مکانیسم ماشه را پیدا نمایند، چگونه می خواهیم برطرف تحریم ها را راستی آزمایی کنیم؟

برطرف تحریم ها روی کاغذ کافی نیست

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: آمریکایی ها در چند سال گذشته مدام چماق خود را بالای سر بانک ها و شرکت های اروپایی قرار دادند و نگذاشتند آنان با کشورمان ارتباط برقرار نمایند و در حال حاضر هم حرف ما این است که برطرف تحریم روی کاغذ کافی نیست و باید برطرف تحریم های ما به گونه ای باشد که اگر بخش های دولتی و خصوصی کشورمان بخواهند واردات و صادرات انجام دهند، هیچ کشوری به آنان نگوید که ایران در تحریم است.

ذوالنوری ادامه داد: علاوه بر این، اگر ما بخواهیم نفت خود را به فروش برسانیم، نباید مانعی در این زمینه داشته باشیم. از سوی دیگر هم باید پول حاصل از فروش نفت را خودمان بتوانیم مدیریت و جابجا کنیم. در حال حاضر ما نفت ملت را فروختیم، اما برای مثال، حدود 7.5 میلیارد دلار از پول حاصل از فروش نفت ما در کره جنوبی شده است و این چه خاصیتی برای مردم ما و حل مسائلشان دارد؟ ما باید بتوانیم پول خود را جابجا کنیم.

راستی آزمایی فرآیندی زمانبر است

وی با تأکید بر اینکه راستی آزمایی فرآیندی زمانبر است و این گونه نیست که دو روزه انجام گردد، گفت: آمریکایی ها حداکثر زمانی را که برای راستی آزمایی برطرف تحریم ها در نظر گرفته اند، 48 ساعت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اگر از هر تاجر و فردی که فعالیت مالی انجام می دهد، بپرسید آنان می گویند که در 48 ساعت راستی آزمایی برطرف تحریم ها شدنی نیست. بر این اساس صحبت های رئیس جمهور مبنی بر اینکه بروکراسی های پارلمانی باعث عدم برطرف تحریم ها شده، کاملاً بی پایه و اساس و برای فریب افکار عمومی است. از سوی دیگر، وی می خواهد مسائل را به گردن مجلس شورای اسلامی بیندازد.

منبع: فرارو

به "ذوالنوری: 517 مورد از تحریم های ایران باقی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذوالنوری: 517 مورد از تحریم های ایران باقی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید