نشانه های بازگشت امید به بورس

به گزارش کتاب دینا، معامله گران بورس تهران روز گذشته درحالی دادوستد های خود را آغاز کردند که شرکت فرابورس با اختلال فراوان در جریان معاملات خود روبرو بود. هرچند مسائل سامانه معاملات فرابورس ایران از دوشنبه شب آغاز شد و قبل از پیش گشایش این شرکت به معامله گران بازار سهام در پیغام ناظر از اختلالات ایجادشده اطلاع داد، اما پیگیری های دنیای اقتصاد از شرکت فرابورس حاکی از این است که دیروز در بازار اول و دوم از ساعت 13 تا 15:50 معاملات اجرا شده است.

نشانه های بازگشت امید به بورس

اختلالات در بازار پایه، اوراق با درآمد ثابت، سایر اوراق، اختیار معامله و SME ها (شرکت های کوچک و متوسط) برطرف نشد. در داد و ستد های دیروز فرابورس بازار اول و دوم تسهیلات مسکن و ETF ها قابلیت معامله پیدا کردند و در صندوق های قابل معامله نیز به مدت 15 دقیقه سفارش گیری و داد و ستد ها از ساعت 13:50 تا 15:50 تداوم داشت.

نشانه های بازگشت امید و ورود نقدینگی خرد در دادوستد های دیروز بازار سهام مشهود بود؛ به طوری که بخشی از سهامداران در موقعیت خرید نهاده شدند و غالبا از حجم صف های فروش کاسته شد. به طوری که دماسنج بازار سهام با افزایش 24 هزارو 525 واحدی (معادل 6/ 1 درصد) همراه شد و در نهایت رقم یک میلیون و 514 هزارو 699 واحدی را به خود اختصاص داد. شاخص کل هم وزن نیز در بازار روز سه شنبه 35/ 1 درصد رشد پیدا کرد. ضمن اینکه روز گذشته 44 درصد نمادها با صف خریدهایی به مجموع ارزش 3هزار میلیارد تومان همراه بودند. این در حالی بود که تنها 20 درصد از نمادها تجربه گر صف فروش هایی با ارزشی کمتر از 2هزار میلیارد تومان بودند.

با این حال خالص تغییر مالکیت صنایع بورسی در 15 مهر (حقوقی به حقیقی) در رقمی بالغ بر 470 میلیارد تومان نهاده شد. در این میان به ترتیب صنایع بانک، خودرو و ساخت قطعات، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین خالص خرید را از سوی سهامداران حقیقی تجربه کردند. این در حالی است که دیروز ارزش معاملات خرد بورس تهران 6 هزارو 626 میلیارد تومان شد.

روز دوشنبه بازارگردانی مناسبی روی صنعت سیمانی صورت گرفت؛ به طوری که اغلب شرکت های سیمانی طی 2 روز اخیر معاملاتی اخیر (روز های دوشنبه و سه شنبه) سبزپوش شدند. در پی این اتفاق سیگنال مثبت به کلیت بازار سهام ارسال شد، سیگنالی که میزان اثر گذاری افزایش نقدشوندگی سهام سیمانی ها را به بازار نشان داد.

هر چند نزدیک به 2 ماهی می گردد که شاخص های سهامی در فرایند ریزشی نوسان می نمایند؛ اما تجربه بازارگردانی به خصوص بازارگردانی مدون می تواند در سایر صنایع بازگشای گره معاملاتی این روز های معامله گران بازار سهام در نظر گرفته گردد و نقدشوندگی را افزایش دهد.

در این بین با نگاهی کلان به رفتار سرمایه گذاران بازار سرمایه مشاهده می َگردد که ریسک معاملات از دید بعضی از حقوقی ها همچنان وجود دارد. حقوقی هایی که در اوج شاخص بورس از جریان دادوستد ها خارج شدند و معاملات آنها به دایره کوچک تری از سهم ها محدود شد. این سرمایه گذاران گاهی در موقعیت خرید ظاهر می شوند و با جمع آوری سهام شرکت ها در کف قیمتی به اصطلاح از بازار حمایت می نمایند. بعضی از کارشناسان مالی بر این باورند که خرید سهام در یک تا دو روز معاملاتی و فروش مجدد آن از سوی سهامداران عمده را نمی توان حمایت نامید. چراکه این نوع رفتار در بازار سهام فقط جنبه نوسان گیری دارد و در نهایت سهامدار حقیقی بازنده بازی حقوقی ها خواهد بود. سرمایه گذاران خرد مستعد بازگشت به جریان معاملات بازار سهام هستند. میزان خرید حقیقی ها در معاملات روزانه نشان از تغییر رویکرد این سرمایه گذاران دارد.

به اعتقاد صاحب نظران بازار سرمایه دوره اصلاح بازار سهام فرسایشی شده است، دامنه نوسان، حجم مبنا و سیاست های خلق الساعه متولیان بازار سرمایه نیز از دلایل اصلی این مهم به شمار می فرایند. با وجود اینکه در آبان ماه سال 1396 بر ضرورت حذف قوانین محدود نماینده از جمله حجم مبنا و دامنه نوسان تاکید شد، اما همچنان پس از 3 سال این قوانین همچنان در بازار سرمایه کشور پابرجاست و روز به روز جریان معاملاتی را تضعیف می نماید.

معامله گران نیز در چنین شرایطی شاهد آب شدن سرمایه های خود هستند و در مقابل نهاد ناظر هم نه تنها در جهت برطرف محدودیت ها گام بر نمی دارد، بلکه به دنبال بازگشت قوانین و مقررات زاید از جمله بازگرداندن EPS به جریان معاملاتی بازار سرمایه است. (چرایی و زوایای پنهان این موضوع به طور کامل در صفحه 10 آنالیز شده است).

فارغ از دستورالعمل های یک شبه، دخالت در معاملات بازار مانند وادار کردن حقوقی ها برای حمایت مصنوعی از بورس و فرابوس با روش هایی همانند مسدود کردن طرف فروش سهامداران عمده و برگزاری جلسات توجیهی با شرکت های سرمایه گذاری، تامین سرمایه و… در ساعات معاملاتی که شاید از روی دلسوزی و در جهت بازگشت آرامش به بازار انجام شد، اما همگی نتیجه ای عکس به دنبال داشت. تمام موارد فوق در کنار سیستم معاملاتی معیوب و زیرساخت های قدیمی بازار سرمایه به مثابه چوب سیاست گذاری است که بر سر سرمایه سهامداران فرود می آید.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار درباره بازار سهام را در صفحه اختصاصی بورس کتاب دینا دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "نشانه های بازگشت امید به بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های بازگشت امید به بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید