نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟!

به گزارش کتاب دینا، ببیش از دو ماه است که دامنه نوسان در بازار سرمایه از حالت متقارن خارج و به منفی دو و مثبت شش درصد تغییر نموده و قرار است از چهارشنبه منفی دو به منفی سه تبدیل گردد. تصمیمی که در شرایط خاص بازار سرمایه گرفته شد و هرچند سایه آن بر سر نقدشوندگی بازار سنگینی می نماید اما بسیاری از صاحب نظران آن را ترمزی برای ریزش هیجانی بورس می دانند.

نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟!

به گزارش کتاب دینا، چراغ قرمزهای پی در پی بازار سرمایه در اواخر سال گذشته مسئولان را بر آن داشت تا دست به تغییر قوانین این بازار بزنند و بر این اساس قرار شد دامنه نوسان از 25 بهمن ماه 1399 از مثبت و منفی پنج درصد به مثبت شش و منفی دو درصد تغییر کند. در واقع از حالت متقارن خارج و به حالت نامتقارن درآمد.

دامنه نوسان چیست؟

دامنه نوسان پایین ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه، طی یک یا چند جلسه رسمی معاملاتی بورس، قیمت سهم می تواند نوسان داشته باشد و برای جلوگیری از آشفتگی در بازار محدودیت نوسان قیمت اوراق بهادار وجود دارد.

تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در بازار سرمایه کشور اتفاق بی سابقه ای بود که با هدف تعادل بخشی به بازار سرمایه اعمال شد و طبق آخرین مصوبه شورای عالی بورس، قرار است دامنه نوسان از چهارشنبه، اول اردیبهشت به مثبت شش و منفی سه درصد افزایش یابد.

هرچند این تغییر به نوعی ترمز هیجان منفی در بازار را کشید اما به نوعی نقدشوندگی بازار سرمایه که مهم ترین ویژگی این بازار محسوب میگردد زیر سوال رفت؛ چرا که برای مثال، سهمی 1500 تومان قیمت دارد اما عده ای اعتقاد دارند که این سهم 1300 تومان می ارزد. بنابراین باید قیمت سهم کاهش یابد تا خریدار پیدا کند.

اما محدود کردن دامنه منفی باعث می گردد سهم روی قیمت 1400 تومان ثابت بماند. در این شرایط نه فروشنده می تواند سهم را با قیمت پایین تر بفروشد (حتی اگر اعتقاد داشته باشد سهم با قیمت پایین تر می ارزد) و نه خریدار با قیمت 1400 سهم را می خرد. این فرایند باعث کاهش نقدشوندگی بازار می گردد.

این درحالی است که بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که بازار سرمایه تحت تاثیر ابهامات موجود در شرایط مالی و سیاسی کشور از جمله قیمت دلار، شرایط مذاکره با آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری و... است و به همین دلیل نمی توان گفت دامنه نوسان نامتقارن تصمیم 100 درصد نادرستی به شمار می آید.

دو روی سکه دامنه نامتقارن

در این راستا، روزبه شریعتی - تحلیلگر بازار سرمایه - درمورد دامنه نوسان نامتقارن به کتاب دینا، گفت: دامنه نوسان نامتقارن و دامنه منفی دو یا سه درصد باعث می گردد سهم ها اصلاح قیمت نداشته باشند و برای ریسک پذیرهایی که با وجود ابهامات می خواهند سهمی بخرند، جذابیت قیمت نداشته باشند.

وی ادامه داد: بسیاری از سهم ها با قیمت یک ماه پیش خود معامله می شوند. من نمی خواهم از این تصمیم حمایت کنم یا با آن مخالفت کنم. اما این تصمیم بر اساس منطقی که گرفته شد، تصمیم درستی بود، زیرا در بازاری که از فرایند منطقی و نرمال خود خارج شده و رفتار توده ای به خود می گیرد می تواند اتفاقات زیادی رخ دهد.

ایم تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگر دامنه نوسان منفی پنج درصد باقی می ماند، بازار نقدشوندگی داشت اما باعث ریزش غیرمنطقی بسیاری از سهم ها می شد، اظهار کرد: این اتفاق در همه جای جهان منطقی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید